نظافت منزل – خانه تکانی – نظافت عید – نظافت اسفندماه – نظافت خانه – خانه تکانی شب عید

نظافت منزل

خانه تکانی و نظافت :

خانه تکانی و نظافت یکی از سنت های دیرینه ما ایرانیان به حساب می آید که در ماه اسفند شروع میشود و تا چند روز مانده به عید ادامه دارد در تمام طول سال زنان خانه دار خانه های خود را تمیز می کنند اما در اسفند ماه وقتی حرف از خانه تکانی می شود کارهای بیشتری را با حساسیت بیشتری انجام می دهند مثل شستن فرش ها اکثر خانواده ها سالی یکبار فرش می شویند و یا دیوارهای منزل را تمیز می کنند و اگر نیاز به رنگ کردن داشته باشد آن را رنگ می کنند.

نکته :

همان طور که در فصل بهار درختان لباس نو بر تن می کنند و همه چیز سرسبز و شاداب می شود خانواده ها نیز معتقدند که با تمیز کردن خانه خود آلودگی ، غم ها  و کدورت ها را که در طول یک سال در خانه به جای مانده است را با تمیز کردن خانه آنها را بیرون می کنند و شادی را به منزل می آورند باید به خاطر داشته باشیم که خانه تکانی را نباید دیر شروع کنیم و با یک برنامه ریزی درست  و دقیق کار را باید شروع کنیم تا برای سال جدید خسته نباشیم و با رویی شاد به استقبال بهار برویم.

از جمله کارهای مهم خانه میتوانیم :

تمیز کردن دیوارها،شستن فرش ها،شستن ظرف ها،تمیز کردن پنجره ها و آیینه ها را نام برد هر کدام از این کارها نیاز به زمان زیادی دارد.

همه کارها را به تنهایی انجام ندهید:

نباید کارها را به تنهایی انجام داد زیرا باعث خستگی زیاد می شود و برای سلامتی بدن مضر است باید از هر یک اعضای خانواده بخواهیم در کاری به ما کمک کنند به فرض مثال بخواهیم هر کس وظیفه تمیز کردن اتاق خود را بر عهده بگیرد قرار است از عید لذت ببریم ، در هنگام کار کردن سعی کنید از موسیقی هایی که باعث تحرک شما می شود و با آن آرامش پیدا می کنید استفاده کنید تا در کمال خونسردی و آرامش و بدون هیچ تنش عصبی به کار خود ادامه دهید.

منظم شدن با خانه تکانی:

در جوامع امروزی باید از یک برنامه ریزی  صحیح و درست پیروی کنیم داشتن برنامه ریزی و هدف در زندگی روزمره باعث می شود که ذهن انسان خسته نباشد و تمامی کارها بر روی نظم و انظباط انجام گیرد ایجاد کردن بعضی تغییرات در چیدمان منزل باعث به وجود آوردن روحیه ی شاد در بین افراد خانه می شود.

همبستگی خانواده در خانه تکانی و نظافت

در اکثر خانواده های ایرانی همبستگی و همکاری در منزل وجود دارد بعضی از افراد معتقدند که کار خانه تکانی و نظافت منزل مربوط به خانم خانه است در صورتیکه این طرز فکر کاملا اشتباه و غلط است همکاری در خانه باعث می شود که تک تک اعضای خانواده مسیولیت پذیر باشند.با تقسیم کردن کارها هیچ یک از افراد خسته نخواهند شد.

خانه تکانی از منظر اسلام

پیامبر اکرم (ص) همیشه مردم را به نظافت و تمیز بودن دعوت کرده است و در قرآن کریم نیز آیاتی در مورد نظافت آمده است و نظافت را نشانه ی ایمان برای هر مسلمان می داند نظافت و پاکیزگی فقط مخصوص لباس،خانه و… نیست بلکه ما می توانیم ذهن،روح،قلب خود را نیز خانه تکانی کنیم به این معنی که اگر از کسی کینه و کدورتی در دل داریم آن را فراموش کنیم و با گذشت کردن قلب و روح خودمان را جلا دهیم و خود را از دام شیطانی نجات دهیم تمامی انبیاء و اولیاء خداوند افرادی صبور و مهربان بودند و همیشه با گذشت کردن جان خود را پاک نگه می داشتند.

تاثیر خانه تکانی بر احساسات و روان

همان طور که میدانیم خانه محل آسایش و آرامش اعضا می باشد پس وقتی خانه ای تمیز می شود و از هر گونه آلودگی پاک میشود علاوه بر سلامت جسمی به سلامت روحی ما نیز کمک می کند یادمان باشد که برای خانه تکانی باید از فعالیت های دسته جمعی استفاده کنیم  این کار باعث میشود که خستگی بر ما غلبه نکند و آرامش ما را بر هم نزند.

نکته مهم برای نظافت :

لازم به ذکر است که برای بهتر و تمیز شدن نظافت منزل  می توانیم از برخی شرکت های خدماتی نظافتی کمک بگیریم افرادی  که در این شرکت ها مشغول به کار هستند هر کاری را که شما بخواهید میتوانند انجام دهند در این شرکت ها هم نظافتچی خانم  هست و هم نظافتچی آقا .

توصیه ما به شما برای نظافت  :

توصیه ما به شما عزیزان این است که اگر به دنبال نظافتچی هستید برای کار منزل حتما از هر دو نظافتچی آقا و خانم استفاده کنید نظافتچی آقا میتواند در جابه جا کردن مبلمان،کمد ها و غیره… میتواند به شما کمک کند تمامی این کارگران دارای مجوز رسمی و معتبر هستند شما میتوانید برای نظافت پله ها و پارکینگ آشپزی در منزل یا اداره یا حتی اسباب کشی از این کارگران و از این شرکت ها کمک بگیرید.

چیدن سفره عید و کاشت سبزه

بعد از اتمام کار خانه تکانی مادران عزیز با استفاده از دانه های ماش،عدس،گندم در ظرفهای زیبا شروع به سبزه انداختن میکنند که هم زمان با آغاز فصل بهار و شکوفه دادن درختان سبزه ها نیز سبز شده و شروع  زندگی تازه را نوید میدهند.

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد فیلد هایی ک علامت دار هستند باید وارد شوند*

لمس کنید > 66591007   شعبه مركزي متصل به تمام مناطق تهران

Clicky Today